Mrówka – Nie cierpi z powodu kompleksu mniejszości

Mrówka – Nie cierpi z powodu kompleksu mniejszości​

Mrówka – 100 milionów lat ewolucji rozwinęło u niej charakterystyczne cechy, zachowania społeczne, porządek, hierarchię oraz liczebność niemającą sobie równych w całym królestwie zwierząt. Według szacunków waga wszystkich mrówek na Ziemi jest równa wadze wszystkich ludzi. Mrówkowate (Formicidae) tworzą rodzinę owadów należącą do rzędu błonkoskrzydłych (Hymenoptera).
Jedna mrówka nie ma praktycznie żadnego znaczenia, ale już milionowa kolonia mrówek to doskonale zorganizowana masa, która wie, czego chce i jak to osiągnąć.
Należą do najbardziej wyspecjalizowanych owadów.
Tworzą społeczności kastowe – w których każdy osobnik ma jasno określone zadanie. Liczbę gatunków szacuje się na ok. 12 tys., ale niektórzy naukowcy podają, że może być aż 30 tys. Prawdopodobnie nawet połowa z nich nadal nie została opisana.
40 tys. owadów w jednej kolonii ma w sumie tyle samo komórek mózgowych, co jeden człowiek. W stosunku do swojego ciała mają największy mózg na świecie. Stanowi on około 6% ich całkowitej wagi, podczas gdy u ludzi mózg stanowi ok. 2%. Królowa może żyć ponad 20 lat i spłodzić do 150 mln. potomków.
Na noc znoszą jajka i larwy w głąb mrowiska, aby schronić je przed zimnem. W ciągu dnia przenoszą je bliżej ku szczytowi gniazda, aby się zagrzały. Potrafią podnieść temperaturę w mrowisku o 10°C powyżej temperatury otoczenia. Temp. w mrowisku regulują szyby wentylacyjne nadzorowane przez kastę robotnic.
Dorosłe osobniki nie są w stanie żuć i połykać pokarmów stałych, dlatego żywią się słodkim sokiem, wyciśniętym z pożywienia. Najedzone robotnice po powrocie z polowania wydalają część żywności, dla robotnic pracujących w gnieździe.

Lista gatunków :

Myrmica rubra - Ants cultivating afids - On Purple Foxglove - Digitalis purpurea - Hesse - Germany

One Comment

  1. Pingback: Skafander kosmiczny – Symbol kosmonautyki na przestrzeni lat - 2dox.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *