TGV – Pociągi dużych prędkości są chlubą oraz symbolem Francji

TGV – Pociągi dużych prędkości są chlubą oraz symbolem Francji

  • Prędkość: 300 km/h
  • Miejsce: Francja
  • Trasa:
  • Liczba miejsc:
  • Rozpoczęcie eksploatacji: 27 września 1981 roku
TGV – Pociągi dużych prędkości są chlubą, oraz symbolem Francji. Ich znane oznaczenie to skrót od czterech francuskich słów: Train à Grande Vitesse, co dosłownie oznacza pociąg o dużej prędkości. Można je uznać za coś w rodzaju japońskiego systemu Shinkansen. Pociągi jeżdżą po torach z normalnym rozstawem szyn. Aby jednak osiągnąć potrzebną prędkość, linie dużych prędkości budowane są z wyjątkowo dużymi promieniami łuków. Pierwszą specjalną linię uruchomiono w 1981 roku między Paryżem, a Lyonem. W uroczystym otwarciu uczestniczył ówczesny prezydent Francois Mitterrand.
Nowe prototypy
Od tej pory do 2013 roku wyprodukowano około 550 składów w różnych wariantach. Pierwszy z nich napędzany był turbiną gazową. Jednak ze względu na wzrost cen ropy w czasie kryzysu naftowego w 1973 roku, zapadła decyzja o elektryfikacji pociągu. Autorem dzisiejszego aerodynamicznego kształtu jest designer samochodowy Jacques Cooper, który inspirował się sportowymi samochodami marki Porsche. Pasażerowie opisują podróż TGV jako miłe doświadczenie nie tylko ze względu na prędkość, lecz także cichą pracę pociągu. Wnętrze jest hermetycznie zamknięte, zatem nawet przy większych prędkościach nie dociera do niego żaden hałas.
Choć TGV jeździ średnio z prędkością około 300 km/h, w 2007 jego skład osiągnął rekordową prędkość – niewiarygodne 574,8 km/h.

One Comment

  1. Pingback: Najszybsze pociągi – Oferują najwyższą prędkość - 2dox.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *