ICE3 – Te pociągi Intercity to jedne z najszybszych w Niemczech

ICE3 – Te pociągi Intercity to jedne z najszybszych w Niemczech

  • Prędkość: 330 km/h
  • Miejsce: Niemcy
  • Trasa: Mannheim – Frankfurt, Berlin – Monachium
  • Liczba miejsc:
  • Rozpoczęcie eksploatacji: 2 czerwca 1991 roku
ICE3 – Składy Intercity, oznaczone jako ICE3, to jedne z najszybszych pociągów, które przejeżdżają przez Niemcy. Najliczniej uczęszczanym połączeniem jest trasa między miastami Mannheim i Frankfurt. Lecz największą prędkość pociągi osiągają między Berlinem a Monachium. Trasę tę potrafią pokonać w ciągu niecałych czterech godzin. Znaczne przyspieszenie umożliwiła budowa odcinka o długości 107 kilometrów z licznymi tunelami i mostami. Projekt kosztował około dziesięciu miliardów euro (46,4 miliarda złotych).
 
Międzynarodowe trasy
 
Obecnie w użyciu jest 259 składów, które kursują nie tylko w Niemczech. Jeżdżą także do sąsiednich krajów, dokładnie do Austrii, Danii, Francji, Belgii, Szwajcarii lub Holandii. Pociągi nie posiadają specjalnie wyznaczonych oddzielnych torów, jak to jest na przykład w przypadku japońskiego Shinkansena, jeżdżą po „zwykłych” liniach niemieckiej infrastruktury kolejowej. Dlatego osiągają prędkość jedynie 300 km/h, lecz tylko na niektórych odcinkach.
Podczas eksploatacji doszło do śmiertelnego wypadku w Eschede w 1998 roku. Gdy w czasie jazdy z prędkością 200 km/h pękła obręcz koła. Z 287 podróżnych zginęło 99 osób, a 88 zostało rannych.

One Comment

  1. Pingback: Najszybsze pociągi – Oferują najwyższą prędkość - 2dox.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *