Statua Jedności – Mierząca 182 metry

Statua Jedności – Mierząca 182 metry

Stoi na wyspie Sadhu, w stanie Gudżarat w Indiach. Odsłonięty w 2018 roku pomnik wzniesiono ku czci Sardara Vallabhbhaia Patela (1875 – 1950). Wicepremiera Indii, jednego z liderów hinduskiego ruchu narodowego i stronnika Mahatmy Gandhiego.

Prace konstrukcyjne rozpoczęły się w 2013 roku – zaangażowanych w nie było 250 inżynierów i blisko 3500 robotników. W ciągu pięciu lat powstawania konstrukcji zużyto 70 tys. ton cementu, 18,5 tys. ton stalowych prętów zbrojeniowych, 6 tys. ton stali konstrukcyjnej i 1,7 tys. ton brązu. W sumie inwestycja pochłonęła 437 mln dol. Więcej niż połowę tej kwoty pokrył rząd stanu Gudżarat. Reszta została sfinansowana z funduszy federacyjnych i przez prywatnych sponsorów.
Wysokość pomnika nie jest przypadkowa – 182 to liczba miejsc w zgromadzeniu ustawodawczym Gudżaratu. Stanu z którego pochodził i w którym aktywnie działał Patel. Statua przedstawiająca wicepremiera Indii jest o 54 metry wyższa od poprzedniej rekordzistki. Czyli od Wielkiego Buddy z Lushan, wzniesionego w chińskiej prowincji Henan. Wraz z mierzącym 58 metrów cokołem podobizna Patela wznosi się na wysokość aż 240 metrów.
Pomnik ku czci wicepremiera Indii zaprojektowano tak, aby oparł się wichurom wiejącym do 180 km na godzinę. Oraz wstrząsom sejsmicznym o sile 6,5 stopnia w skali Richtera.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *