Jastrieb – Do pracy na statkach Sojuz 1, Sojuz 4 i Sojuz 5

Jastrieb – Do pracy na statkach Sojuz 1, Sojuz 4 i Sojuz 5

  • W użyciu w latach: 1967 – 1969
  • Statki kosmiczne: Sojuz 1, Sojuz 4 i Sojuz 5.
  • Masa: 41 kg.
Jastrieb – W latach 60. Siergiej Korolow zaczął pracować nad ideą połączenia dwóch statków na orbicie. W tym celu powstał zupełnie nowy skafander, który otrzymał nazwę Jastrieb, czyli „jastrząb”. Miał pozwolić na pracę kosmonauty w otwartej przestrzeni kosmicznej (EVA). System ochrony życia działający nawet 2,5 godziny.
Autorzy z NPP „Zwiezda” zdecydowali się ostatecznie na wentylację. Polegającą na tym, że wydychane powietrze po oczyszczeniu wracało z powrotem do obiegu. Zasada ta do dziś stosowana jest w skafandrach kosmicznych. System podtrzymania życia został wbudowany w plecak o wadze 31,5 kg, który umieszczano na nogach.
Z tym skafandrem poleciał w kosmos Władimir Komarow na statku Sojuz 1. Jego lot skończył się jednak tragicznie, nie połączył się z Sojuzem 2, a podczas powrotu na Ziemię spadochrony hamujące zaplątały się i kosmonauta zginął w wyniku upadku na ziemię.
Zakończone powodzeniem wyjście w otwartą przestrzeń kosmiczną (EVA), oraz połączenie statków na orbicie udało się dopiero załogom statków Sojuz 4 i Sojuz 5. Skafandry Jastrieb wprawdzie doczekały się w ten sposób pełnego wykorzystania swoich funkcji. Lecz jednocześnie stanowiły ślepą uliczkę w rozwoju kombinezonów i zostały zastąpione przez nowocześniejsze typy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *