Helikopter Ingenuity – Zdolny do lotu w atmosferze Marsa

Helikopter Ingenuity – Zdolny do lotu w atmosferze Marsa

Ponad sto razy rzadszej niż ziemska. O możliwości lotu w rozrzedzonym marsjańskim powietrzu, wiedzieliśmy już w latach 90. ubiegłego wieku. Problemem była technologia. Potrzebowaliśmy superlekkich i wytrzymałych materiałów, miniaturyzacji komponentów elektronicznych w skali niemożliwej do osiągnięcia 30 lat temu. Oraz znacznego zwiększenia mocy obliczeniowej i pamięci komputerów. Na przykład Biurkowy pecet miał wtedy 16 MB pamięci, dzisiaj średni telefon ma 32 GB, czyli dwa tysiące razy więcej.
Pomysł budowy marsjańskiego helikoptera powrócił około pięć lat temu – i oto Ingenuity leci właśnie z łazikiem Perseverance na Czerwoną Planetę. Za kilka miesięcy dowiemy się, czy wzniesie się tam w powietrze. Zgodnie z planem ma wylądować na Marsie 18 lutego 2021 r.
W trakcie lotu są nawet bardziej zjednoczone. Ingenuity wraz ze złożonymi śmigłami i panelami słonecznymi jest schowany w zasobniku na podwoziu łazika. Duży i ciężki Perseverance chroni malutki helikopter w czasie podróży kosmicznej.
Jest jednostką absolutnie niezależną od łazika. Ich działania na Marsie nie są ze sobą skorelowane, nie uzupełniają się. Helikopter ma zademonstrować możliwości technologiczne i na tym koniec. Wszystko czego powinien dokonać, to poprawnie się rozłożyć, naładować baterie. Pokazać, że potrafi wznieść się w powietrze i wylądować.
Dane pojazdu:
Waga: 1,8 kg
Długość: 49 cm
Rozstaw śmigieł dochodzi do 120 cm
Śmigła mogą poruszać się z częstotliwością 2400 obrotów/m
Jednorazowo może lecieć przez 90 sekund, (pierwszy lot braci Wright trwał zaledwie 12 sekund).
W tym czasie może pokonać 300 m, lecąc na wysokości 3-4 m.
Zasilany bateriami słonecznymi.
Całkowicie autonomiczny system sterowania wyposażony w dwie kamery, sensory wspomagające nawigację oraz prosty komputer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *