Bierkut – Skafander do statku Woschod 2

Bierkut – Skafander do statku Woschod 2

  • W użyciu w latach: 1964 – 1965

  • Statki kosmiczne: Woschod 2.

  • Masa: 20 kg plus plecak 21 kg.
Bierkut – Stworzony na rozkaz przebudowy jednoosobowej kabiny Wostoka na Woschod, przystosowany do trzyosobowej załogi. Wyposażenie kabiny trzeba było ograniczyć do minimum, dotyczyło to także skafandrów. 12 października 1964 roku wystartował w kosmos statek kosmiczny Woschod 1. W którym siedziało trzech kosmonautów ubranych jedynie w wełniane spodnie i kurtki. Misja zakończyła się zaskakująco pomyślnie, ryzyko było jednak bardzo wysokie. Kolejnym celem, który postawiły sobie konkurujące ze sobą USA i ZSRR, było wyjście w otwartą przestrzeń kosmiczną (EVA).
Ze względu na oszczędność miejsca w kabinie nowy sowiecki skafander, nazwany Bierkut, czyli orzeł przedni, wybrał dla siebie miękką konstrukcję. Aby zapewnić dopływ tlenu przez dłuższy czas, dołączono do niego plecak, zawierający trzy dwulitrowe butle z tlenem. Zapewniające jego dopływ przez 45 minut. Z tym wyposażeniem 18 marca 1965 roku w kosmos wyruszył statek kosmiczny Woschod 2. Załogę tworzył Pawieł Bielajew i Aleksiej Leonow. W warunkach próżni kosmicznej jego skafander powiększył swoją objętość i zamienił się dosłownie w beton. Wracając do statku, Leonow zorientował się, że do komory ciśnieniowej już się po prostu nie zmieści.
Zaczął walczyć o życie. Obniżył ciśnienie do krytycznych 270 hPa, co odpowiada ciśnieniu na wysokości 10 000 metrów nad poziomem morza. Zmniejszył w ten sposób sztywność skafandra i ostatecznie dostał się do komory, ale głową na przód. Musiał się zatem porządnie nagimnastykować, aby przyjąć prawidłową pozycję powrotu do statku. Podczas tego manewru utknął w węższej części komory, ostatecznie jednak udało mu się zakończyć z powodzeniem. Poza statkiem spędził 23 minuty, z tego 12 w otwartej przestrzeni. Problematyczne okazało się również chłodzenie skafandra, Leonow podczas spaceru kosmicznego przegrzewał się i groziła mu zapaść.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *